Park ruža u Temišvaru
Park ruža, rumunski Parcul Rozelor je još jedna zelena oaza koju turisti, ali i stanovnici Temišvara rado posećuju. Smešten je u srcu Temišvara, na severnoj obali reke Begej u naselju Cetate. Ovaj park nije samo mesto za opuštanje i uživanje, već i savršena prilika da se povežete s prirodom i steknete nove uspomene koje će trajati večno. Park Ruža predstavlja jedno od najlepših i najposećenijih mesta u ovom gradu, idealno za sve ljubitelje prirode, cveća i opuštajuće atmosfere, ovaj park nudi spektakularan pogled na hiljade vrsta ruža raznih boja i oblika, od klasičnih crvenih do egzotičnih žutih i belih nijansi. Svake godine, park privlači turiste iz celog sveta koji dolaze da uživaju u mirisu i lepoti ovog divnog cveća. Posetite Park Ruža i dozvolite da i vas očara lepota i miris ovog jedinstvenog cvetnog raja. To je mesto koje zaslužuje da bude na vašoj listi prilikom obilaska ovog banatskog grada.
Pored estetske vrednosti, Park Ruža ima i bogatu istoriju. Osnovan je početkom 20. veka i od tada je bio mesto brojnih kulturnih i društvenih događaja. Hodajući stazama parka, posetioci mogu osetiti duh prošlih vremena i uživati u miru koji ovaj prostor pruža.
Park je takođe idealno mesto za porodične izlete, fotografisanje i romantične šetnje. Opremljen je klupama gde se posetioci mogu odmoriti i opustiti, uživajući u prirodnom okruženju.
Povod za otvaranje ovog parka je bila Univerzalna izložba (industrijska, komercijalna i poljoprivredna) koja je bila 1891. godine. Za ovu priliku su cvetne aranžmane pravili tadašnji poznati baštovani Wilhelm Mühle, Franz Niemetz i Benő Agátsy, a izložbu je posetio i divio se cveću i sam car Franz Joseph. Park se zvao po caru, ali je posle Prvog Svetskog rata promenio ime u Rosarium.
Uređenje parka započeli su 1929. godine pejzažni arhitekti Wilhelm Mühle, njegov sin Árpád Mühle i Mihai Demetrovici tadašnji šef službe za hotikulturu Temišvarske gradske kuće. Plan budućeg parka ruža predstavljen je 13. maja 1929. godine na nacionalnom kongresu uzgajivača ruža u Rumuniji. Plan je izradio Árpád Mühle u engleskom stilu sa širokim stazama, drvenim nadstrešnicama i klupama, kao i okruglim cvetnim lejama. Njegov jedinstveni pristup dizajnu i strast prema pejzažnoj arhitekturi očigledni su u svakom kutku ovog prelepo uređenog prostora. Muhle je uspeo da spoji funkcionalnost sa estetikom, kreirajući park koji ne samo da služi kao stanište za različite vrste ruža, već i kao mesto koje promoviše biodiverzitet i ekološku održivost. Njegova vizija da ovaj park bude oaza mira i lepote u urbanom okruženju Temišvara realizovana je kroz pažljivo planirane staze, skladno raspoređene cvetne leje i izbor biljaka koji doprinosi celokupnoj harmoniji prostora. Zahvaljujući Muhleovom talentu i posvećenosti, Park Ruža danas predstavlja pravo umetničko delo koje privlači posetioce iz svih krajeva sveta. Park je uređivan od 1929. do 1934. godine kada je ovde zasađeno preko 1200 vrsta ruža. Park je prvobitno bio površine 25170 m2, održavan je uz pomoć osoblja vojnog garnizona, pod komandom Ion Sâmboteanu do 1938. godine, a posle 1938. godine park je prešao pod upravu grada.
Neposredno pre Drugog svetskog rata u parku je izgrađena letnja pozornica, koja je u leto 1944. godine uništena u bombardovanju, a posle rata je obnovljena za nastupe na otvorenom. Kasnije je akademik Alexandru Borza pokušao da ovde napravi botaničku baštu, ali se projekat nije realizovao.
Park je poslednji put preuređen 2012. godine kada je na površini od preko 11000 m2 opština posadila 9024 ruže, 428 stabala i žbunja, a obnovila je i 12 pergola (hodnika od zelenila), 77 klupa i 12 rimskih vaza. Na glavnom ulazu u Park ruža, iz ulice Aleksandra Borze, postavljene su biste Wilhelma Mühlea (1845-1908), vlasnika čuvenih plantaža, plastenika i hortikulturnih bašti u Austrougarskoj monarhiji, poznatog po svojim negovanim ružama i u inostranstvu i bista njegovog sina, pejzažnog arhitekte Árpád Mühle (1870-1930) koji su zaslužni za reputaciju Temišvara kao grada ruža.
Danas je park 37490 m2 površine od čega travnjaci, drveće i ruže zauzimaju 31890 m2. Park je dizajniran u klasičnom stilu sa preovlađujućim zakrivljenim linijama. Zemljište je pravougaonog oblika u kojem su izvedene tri vrste pejzažne privlačnosti i dva okrugla travnjaka sa koncentričnim sektorima na krajevima i grupom partera pravougaonog oblika, opremljenih alveolama za postavljanje ruža, ispresecanih obilaznim alejama. Sve u svemu to je mešoviti stil sa jasnom razdvojenošću između nekadašnjeg Rozarijuma, koji je zadržao pravilan, klasični stil i ostatka parka, uređenog u očiglčednom pejzažnom stilu.
Park Ruža je omiljeno mesto za održavanje raznih kulturnih i muzičkih manifestacija koje doprinose bogatom društvenom životu grada. Tokom letnjih meseci, u parku se organizuju festivali i koncerti, što dodatno obogaćuje turističku ponudu Temišvara. Neki od festivala su Festival opere i operete, Festival srca, Festival etničkih manjina, Festival zanatske gastronomije. Takođe u parku se nalaze tereni za tenis i odbojku, a zimi se postavlja klizalište.
Za sve one koji žele da saznaju više o vrstama ruža i njihovom uzgoju, park nudi edukativne ture koje vode stručni vodiči. Ove ture pružaju detaljne informacije o različitim vrstama ruža i savete o njihovoj nezi, što može biti izuzetno zanimljivo ne samo za ljubitelje ovog cveća, već i za one koji možda žele da započnu svoju avanturu u svetu hortikulture.